Cellulit jest jedną z najpowszechniejszych i jednocześnie najbardziej niepożądanych kobiecych przypadłości. Dotyczy ok. 80% kobiet. Właściwa medyczna nazwa cellulitu to lipodystrofia – termin ten oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej.
Cellulit pojawia się po okresie dojrzewania, a jego efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry, przypominająca skórkę pomarańczy. Występuje najczęściej na udach, biodrach, pośladkach i ramionach. Na skórze tych partii ciała mogą być także widoczne guzki i zgrubienia, które czasami powodują ból.
Zmiany występują przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt. Powodowane są najprawdopodobniej głównie przez nadmiar estrogenów w organizmie. Inne częste czynniki predysponujące do powstania cellulitu to brak ruchu oraz dieta z dużą zawartością tłuszczu, soli i cukru. Ważną rolę odgrywają także czynniki genetyczne (dziedziczne). Cellulit może, choć znacznie rzadziej, występować u mężczyzn.
Mezoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu bezpośrednio w miejsca docelowe niewielkich dawek substancji leczniczych,pozwala na odwrócenie lub zahamowanie wielu niekorzystnych zmian w tym cellulitu. Poza działaniem preparatów istotne znacznie ma również samo nakłucie skóry,ponieważ wykonuje się ich kilkadziesiąt do kilkuset z uwagi na:
- Poprawę metabolizmu komórek skóry
- Przyspieszenie metabolizmu komórek tłuszczowych
- Stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny
- Powstanie nowych naczyń krwionośnych
- Prawidłowe odżywianie skóry
- Poprawę mikrokrążenia
- Stymulację regeneracji skóry – wymianę na nowe komórki
Mezoterapia co prawda nie poradzi sobie z bardzo zaawansowanym cellulitem w stopniu, którego moglibyśmy oczekiwać, jednak zmniejszy jego wielkość i intensywność. U osób z mniejszym cellulitem udaje się uzyskać efekt pełnego wygładzenia powierzchni skóry. Niezależnie jednak od skali problemu można liczyć na bardzo dobry efekt – poprawę budowy wewnętrznej tkanki tłuszczowej oraz poprawę naturalnego metabolizmu.