Botox – leczenie bruksizmu

czas zabiegu

20 min

cena

od 1300zł

Bruksizm to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Charakterystyczne dla bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu. To niekontrolowane zjawisko ma negatywne skutki uboczne zdrowotne i estetyczne. Prowadzi do ścierania szkliwa, odkrywania korzeni zębów, uszkodzeń dziąseł, złamań zębów, a gdy długo jest nie zdiagnozowane i nieleczone, może spowodować nawet stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych. Mogą pojawić się migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw “twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu. Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że obejmuje około 8-20% populacji.

Stosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda wspomagająca :przy jednoczesnym stosowaniu szyn relaksacyjnych (przezroczystych nakładek) zakładanych na zęby lub jako metoda samodzielna: w przypadku braku akceptacji szyn relaksacyjnych przez pacjenta.

Jak działa botoks na bruksizm?

Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.

Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Nie wymaga znieczulenia. W miejscu podania preparatu czuć jedynie lekkie ukłucia i rozpieranie. Może wystąpić lekkie zaczerwienienie, które ustępuje po około godzinie.

Przeciwwskazania

  • ciąża i karmienie piersią
  • nadwrażliwość na składniki preparatu
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zdiagnozowane stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.aspiryna)
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięsniowego
  • stosowanie antybiotyków
  • stany grypowe
  • nowotwory

Wykonane zabiegi

Umów się na zabieg
tel. 791 656 106
Call Now Button