Egzosomy co to jest?
Medycyna estetyczna nieustannie idzie naprzód. Nowe odkrycia i badania kliniczne pozwalają pacjentom na korzystanie z coraz lepszych, mniej inwazyjnych zabiegów, służących poprawie oraz odmłodzeniu wyglądu. Egzosomy, czyli mikropęcherzyki o niesamowitych właściwościach, wzbudziły zainteresowanie naukowców już w latach 60. XX wieku, a badania nad nimi zostały nagrodzone trzykrotnie nagrodą Nobla. Naukowcy odkryli, że komórki macierzyste wytwarzają egzosomy, czyli wyjątkowe nanopęcherzyki, maleńkie cząsteczki, które przenikają nawet przez nieuszkodzoną skórę i wszystkie jej warstwy.
Usprawniają procesy regeneracyjne w skórze, a także działają przeciwzapalnie. Dzięki temu mogą intensywnie stymulować komórki skóry właściwej, intensywnie regenerować, odmładzać skórę, redukować zmarszczki czy przebarwienia. Egzosomy są wykorzystywane również w celu łagodzenia podrażnień, przyspieszania gojenia komórek skóry, wzmacniania włosów oraz poprawy elastyczności i nawilżenia skóry. Ich wszechstronność sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących zaawansowanej pielęgnacji i skutecznej regeneracji skóry.
Przed wyborem metody działania lekarz wykonujący zabieg dokonuje oceny stanu skóry. Przeprowadza również wywiad mający na celu ustalenie wskazań i ewentualnych przeciwwskazań do poszczególnych technik aplikacji egzosomów. Na tej podstawie przedstawia spersonalizowaną propozycję pielęgnacji Twojej skóry. Dzięki tak indywidualnemu podejściu możesz mieć pewność, że wybrany zabieg będzie najlepiej dopasowany do potrzeb Twojej cery.
Egzosomy stosowane na skórę stosowane są w połączeniu z zabiegami, które wpływają na silną przebudowę i regenerację skóry, dzięki czemu zapewniony jest maksymalny efekt działania i pełne wykorzystanie potencjału odmładzającego ukrytego w cennych egzosomach. Procedury te można przeprowadzać z wykorzystaniem mezoterapii mikroigłowej za pomocą urządzenia Dermapen, radiofrekwencja mikroigłowa RF, a także łączyć ją z klasyczną mezoterapią.
Egzosomy w polączeniu z Dermapenem
Egzosomy stosowane w połączeniu z mikronakłuwaniem skóry za pomocą urządzenia Dermapen ułatwia dostawanie się egzosomów w głębsze warstwy skóry. Jednocześnie poprzez kontrolowane mikronakłucia Dermapen silnie stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Taki kompleksowy zabieg łączący umożliwia uzyskanie silnego działania regenerującego, stymulującego przebudowę i odmłodzenie skóry oraz uzyskanie spektakularnych efektów. Podczas zabiegu egzosomy są aplikowane na skórę i wprowadzane do mikrokanalików, które zostały stworzone przez mikroigły. To umożliwia głębsze i skuteczne wnikanie egzosomów w głąb skóry. Ponadto mikronakłucia już same w sobie wykazują działanie regeneracyjne, gdyż prowadzą to kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, który ma na celu “naprawę” naszej skóry, w tym m.in. pobudzenie fibroblastów do wytwarzania głównych białek budujących naszą skórę — czyli elastyny i kolagenu.
Egzosomy z Radiofrekwencją mikroigłową RF
W przypadku stosowania terapii łączonej egzosomy + radiofrekwencja mikroigłową uzyskuje się doskonałe efekty działania ze względu na zwiększenie przenikania cennych egzosomów w głębsze warstwy skóry. Mikronakłucia połączone z działaniem fal radiowych zapewniają niezwykle silną stymulację skóry do przebudowy. W wyniku zabiegu obserwuje się efekt bezinwazyjnego liftingu skóry, zdecydowaną poprawę gęstości skóry i promienny, odmłodzony wygląd.
Egzosomy w polączeniu z mezoterapia igłową
Połączenie zabiegu z mezoterapią z użyciem egzosomów, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co przyczynia się do wygładzenia drobnych zmarszczek, poprawy elastyczności skóry oraz ogólnej poprawy jej struktury. Dodatkowo egzosomy dostarczają skórze niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, które wspierają naturalny proces regeneracji i odnowy skóry.
W przypadku terapii na włosy, egzosomy rozpuszczamy w osoczu bogatopłytkowym – czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi dodatkowo stymulują mieszki włosowe i przyspieszają wzrost włosów.
Zalecenia po zabiegu:
- Unikaj promieniowania UV – skóra po zabiegu jest wrażliwa na promienie słoneczne. Wychodząc z domu koniecznie używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, min. 50 SPF,
nie wykonuj makijażu – aby umożliwić skórze swobodne oddychanie i regenerację, - Ogranicz wysiłek fizyczny – aby zapobiec nadmiernemu poceniu skóry i jej potencjalnemu podrażnieniu,
- Stosuj produkty do pielęgnacji – lekarz może zalecić stosowanie specjalnych kremów lub żeli pielęgnacyjnych, które pomagają w procesie gojenia skóry i utrzymaniu jej odpowiedniego nawilżenia,
- Unikaj sauny i gorących kąpieli – w pierwszych dniach po zabiegu stanowczo należy urownież basenów z chlorowaną wodą.