Hialuronidaza to enzym, który rozkłada kwas hialuronowy w skórze. Jest wytwarzany przez bakterie i niektóre komórki ludzkiego organizmu; stanowi jeden ze składników jadu owadów błonkoskrzydłych (pszczoły, osy, szerszenie) oraz białka bydlęcego i owczego. Enzym ten jest jednym z dwóch głównych alergenów jadu pszczelego. Hialuronidaza znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie jest wykorzystywana głównie do usuwania negatywnych efektów zastosowania kwasu hialuronowego, najbardziej popularnego na rynku wypełniacza. Służy do rozpuszczania wypełnień i leczenia powikłań wynikających z podania tego preparatu.
Hialuronidaza jest precyzyjnie wstrzykiwana za pomocą bardzo cienkiej igły. Niewielką ilość preparatu podaje się bezpośrednio do depozytu (grudki) powstałego po podaniu kwasu hialuronowego. Po wstrzyknięciu preparatu mogą pojawić się siniaki lub obrzęki, które są niewielkie i stosunkowo szybko znikają. Pierwsze rezultaty zastosowania hialuronidazy najczęściej są już widoczne po kilku godzinach.
Trzeba mieć na uwadze to, że preparaty kolagenowe jak np. Radiesse i Sculptra wykonane są z innych materiałów niż kwas hialuronowy i nie można ich rozpuścić hialuronidazą.